wtorek, 8 lutego 2011

Ponikło igłowate (Eleocharis acicularis)


Występowanie: Rozprzestrzeniony jest na bagnach, brzegach zbiorników wodnych, zalanych nizinach Europy, Azji, Australii i Ameryki.

Opis: Kłącze posiada pełzające, mocno rozgałęzione, głęboko wrastające w podłoże. Od kłącza odchodzą źdźbła długie szaro-zielone przy czubku brązowe, o iglastym kształcie, dość twarde o wysokości do 15 cm. Roślina wytwarza dużą ilość rozłogów, które rozwijają się w pewnej odległości od rośliny macierzystej.

Uprawa: Roślina światłolubna, rozwija się dobrze w nie zacienionych niskich akwariach. Woda powinna być miękka do twardej o pH 6-7,5 i temperaturze 18-25°C. Podłoże z dodatkiem odżywek żelazowych. Dodanie gliny do podłoża spowoduje jego bujniejszy wzrost. Wskazane dozowanie dwutlenku węgla. Rozmnaża się ja oddzielając rośliny potomne. W sprzyjających warunkach mocno się rozrasta tworząc dywanowe poszycie. Jednak najlepsze do hodowli i rozmnażania są warunki paludaryjne, rozproszone światło i temperatura latem 23°C, zimą 12°C.

środa, 2 lutego 2011

Wąkrota okółkowa (Hydrocotyle verticillata)


Występowanie: Wąkrota okółkowa jest bagienną rośliną rosnąca na obrzeżach wód rozprzestrzeniona jest w Ameryce Północnej i Środkowej na Wyspach Bahama i Antylach.

Opis: Z łodygi na krótszych lub dłuższych ogonkach wyrastają pionowo ku górze, przypominające małe parasolki, koliste jasno lub soczyście zielone liście. Blaszki liściowe o średnicy do4 cm na krawędziach lekko faliste. Roślina przytwierdza się do podłoża za pomocą cienkich nitkowatych korzeni wyrastających w węzłach.

Uprawa: Dobrze rozwija się uprawiana emersyjnie. Przy niskim poziomie wody i dobrym oświetleniu liście leżą na jej powierzchni lub wyrastają ponad nią. W takich warunkach powinno się aklimatyzować roślinę przed przeniesieniem do akwarium. Wąkrota okółkowa nie ma żadnych specjalnych wymagań co do składu wody. Roślina dobrze znosi spadki temperatury 10-24°C. System korzeniowy nie potrzebuje dokarmiania jak u większości roślin bagiennych.

Wywłócznik brazylijski (Myriophyllum aquaticum)


Występowanie: Rozprzestrzeniona w Ameryce Południowej W Brazylii i w południowych stanach USA. Porasta bagna, mokradła i rozlewiska jako roślina błotna i wodna.

Opis: Wiązkowy system korzeniowy tworzy cienkie, delikatne korzenie. Wytwarza długie do 1 m łodygi, okrągłe w przekroju, stosunkowo grube na których w okółkach osadzone są liście. W okółkach jest 4-6 liści, które są pierzaste, cienkie. Ich boczne rozgałęzienia maja do 1 cm długości. Są one koloru jasno zielonego. Pędy osiągające powierzchnię wody tworzą popielato-zielone liście powietrzne, które są z reguły krótsze i grubsze. Podwodne liście, bardzo czułe na ilość światła, z nastaniem ciemności zakrywają się a rano otwierają. System korzeniowy może tworzyć dużą ilość pędów, za pomocą których roślina się rozmnaża. Gatunek ten wytwarza osobno rośliny żeńskie i osobno rośliny męskie. Rośliny żeńskie uprawiane są w akwarium już od dawna, natomiast męskie wprowadzono do akwarystyki w 1989 roku pod fałszywą nazwą Myriophyllum elatinoides.

Uprawa: Przy uprawie tego gatunku wymagane jest rozproszone ale silne oświetlenie. Woda powinna mieć temperaturę 25-30°C latem i 15-20°C zima, czysta okresowo odświeżana. Odczyn wody może być obojętny lub słabo alkaiczny pH 7-8, o twardości do około 16°N. Rozmnaża się najczęściej wegetatywnie przez sadzonkowanie odciętych części pędów. Odnośnie podłoża nie stawia żadnych specjalnych wymagań. Wystarczy czysty piasek lub żwirek. Bardzo dobrze rozrastają się także okazy nie przytwierdzone do podłoża, które dopiero po pewnym czasie wypuszczają korzenie.