niedziela, 30 stycznia 2011
Nurzaniec Śrubowy (Vallisneria spiralis)
Etykiety:
Roślinki akwariowe
Występowanie: Jest to roślina rozprzestrzeniona w Europie oraz południowo-zachodniej Azji. Występuje w zbiornikach ze stojącą lub wolno płynącą wodą rosnąc na głębokości nawet do 3 metrów i przeważnie tworzy obszerne zarośla pokrywając dna zbiorników wodnych.
Opis: Liście przykorzeniowe, zebrane w ścisłą rozetkę, wstążkowate, długości do 1 m i szerokości około 1 cm. Posiadają 3 - 5 podłużnych i wielką ilość poprzecznych nerwów, barwę jaskrawo-zielona, rzadko z czerwonobrązowym odcieniem. Wiązkowy system korzeniowy z bocznymi odrostami, tworzy cienkie i białe korzenie. Jest rośliną dwupienna, jedne okazy wytwarzają kwiaty męskie, ułożone grupami w pochwach liści, inne - kwiaty żeńskie na długiej nitkowatej łodyżce sięgającej powierzchni wody. Gdy kwiaty żeńskie rozchylają płatki, kwiaty męskie odrywają się, wypływają na powierzchnie i poruszane wiatrem trafiają na kwiaty żeńskie, zapylając je. Po zapyleniu szypułka kwiatu żeńskiego skręca się spiralnie i wciąga kwiat pod wodę. Kwiaty są małe i białe.
Uprawa: Uchodzi za niewymagającą roślinę co do jakości wody, jednak woda zbyt miękka hamuje wzrost, gdyż dobrze reaguje na obecność wapnia. pH 6 - 8. Podłoże - najlepiej żwirek z dodatkiem gliny. Sadzimy go grupowo w tylnej lub bocznej części akwarium tak aby była widoczna nasada korzenia. Rośnie szybko a rozmnaża się wegetatywnie przez podziemne rozłogi. Może w ciągu roku dać kilkadziesiąt młodych roślin, a oprócz tego może zakwitnąć chociaż dzieje się to sporadycznie i gdy mamy rośliny obu płci. Oświetlenie powinno być jasne a nawet bardzo jasne, przy niedostatecznym roślina blednie i zamiera. Temperatura nie odgrywa większej roli w hodowli, w granicach 17-24°C, jednakże przez dłuższy czas nie mniej niż 15°C. Przy zbyt wysokich temperaturach do 30°C rośnie słabiej cechując się wątłą i słaba budową. Spotyka się także inna formę tego gatunku Vallisneria spiralis Linnaeus forma totifolia ze spiralnie skręconymi liśćmi, które są trochę krótsze, szersze, grubsze i o delikatniejszej barwie. W akwarium łatwo się rozmnaża za pomocą podziemnych rozłogów . Rośliny potomne rozwijają się w znacznej odległości od macierzystej. W akwarium wygląda bardzo dekoracyjnie, jednak potrzebuje cieplejszej wody i umiarkowanego oświetlenia.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
1 komentarz:
Prawie każdy akwarysta od niej zaczynała :D
reef szczecin
Prześlij komentarz