poniedziałek, 9 lutego 2009

Kardynałek Chiński (Tanichthys albonubes)

Występowanie: W naturze kardynałki występują w południowo-wschodniej Azji, w okolicach Kantonu .

Rozmiary: W dobrych warunkach dorasta do ok. 3,5-4cm

Woda: pH ~7.0, TwO ~8-10°dGH, ale dobrze znosi również niższą twardość, rybka jest zimnolubna żyje w wodzie ok. 18-22°C, znosi spadki temperatury nawet do 4°C

Zbiornik: Rybka potrafi być bardzo ruchliwa, poza tym najlepiej czuje się w stadku od 10 osobników, więc moim zdaniem jej chów powinno się prowadzić w zbiorniku nie mniejszym niż 40l. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinkami z pozostawionym miejscem do pływania.

Pokarm: Chętnie zjada zarówno pokarm suchy jak i mrożony, chociaż oczywiscie mrożony pasuje im bardziej. Rybki jedzą raczej każdy pokarm który nie powinien być zbyt duży, ponieważ mogłyby się nim zadławić.

Zachowanie: Rybka ruchliwa, towarzyska, zdecydowanie lepiej czuje się w stadzie ~10 osobników, w razie "zagrożenia" zbiera się w ławicę, lubi "przeczesywać" tereny gęsto zarośnięte, bawić się pływając z i pod prąd

Dymorfizm Płciowy: Samiec smuklejszy, wyraźniej ubarwiony, samica ubarwiona słabiej, ma wyraźniej zaznaczony brzuszek. Łatwo rozróżnić płeć u osobników dojrzałych.

Rozmnażanie: Dosyć łatwe, może wystąpić spontanicznie Chcąc zachęcić rybki do tarła możemy na niedługi okres (~2 tygodnie) oddzielić samiczki od samców, w tym czasie delikatnie podwyżyć temperaturę, karmić trochę obficiej dobrym pokarmem (zwiększyć ilość mrożonek lub pokarmu żywego). Następnie wpuścić rybki do dobrze zarośniętego akwarium, o temperaturze ~20-22°C. Ikra jest rozrzucana na liście dorobnopierzastych roślin, narybek wylęga się po trzech dniach i przyczepia do ścianek akwarium. Po zużyciu zawartości woreczka żółtkowego rybki zaczynają pływać pod powierzchnią wody. Należy karmić kilka razy dziennie pokarmem drobnym, wysokokalorycznym. Moje rybki od początku chętnie zjadały Mikrovit Basic, po dwóch tygodniach można zacząć podkarmiać drobnymi larwami oczlika, solowca bądź innym b.drobnym lub roztartym pokarmem. Rodzice nie zjadają ikry ani narybku, więc w wypadku braku zbiornika dla narybku można wychowywać w towarzystwie dorosłych rybek.

Trudność Hodowli: Pod warunkiem zapewnienia odpowiednich podstawowych warunków bytowych rybka jest łatwa w utrzymaniu i potrafi wybaczyć wiele podstawowyh błędów akwarysty.

Zajmowana toń wody: Rybki pływają po całym akwarium, ale głównie w części środkowej.

Inne: Rybki bardzo ładne, smukłe, w kolarze srebrzysto-szarym, płetwy żółte przy końcach przechodzące w czerwone. Młode osobniki posiadają biegnący przez całe ciało neonowy srebrzysty pasek który w miarę wzrostu rybki zanika. Podobno rybki mające zapewniony silny prąd wody rosną nawet o 1cm więcej niż inne, ale niestety nie jestem tego pewna, nie miałam okazji sprawdzić

Brak komentarzy: