Występuje w Ameryce Południowej, raczej w spokojnych wodach z dużą ilością roślin.
Rozmiary - samica ok. 5 cm, samiec ok. 3-4 cm.
Woda- najlepsza ok. 21-26 stopni , chociaż przeżywa też spadki poniżej 20, ph - 6,5-8, chociaż nie ma dużych wymagań pod kątem parametrów.
Zbiornik - ryba o małych wymaganiach, dobra dla początkujących. W zbiorniku powinno być dość dużo roślin.
Żywienie - pokarmy suche, żywe i suchone ochotki itd. Czasem u mnie zjadają spirulinowe tabletki, marchew- ogólnie można podawać każde pokarmy dla ryb.
Zachowanie - dość spokojne i małe rybki. Z uwagi na to, że samce wpuszczone do akwarium z samicami wciąż ganiają samice, należy trzymać min. 2 samice na 1 samca.
Dymorfizm Płciowy - bardzo łatwo rozróżnić ich płeć, same są dużo smuklejsze i mają bardziej kolorowe i większe płetwy. Samice mają mniejsze płetwy i są mniej kolorowe, na ogół większe. U samców występuje gonopodium.
Rozmnażanie - gupiki są rybami jajożyworodnymi, co znaczy że nie składają ikry, młode rodzą się po ok. 22-26 dniach. Rozmnożenie tych ryb nie sprawia kłopotów. Młode gupiki mogą być zjedzone przez inne gupiki. W jednym miocie może się urodzić od kilku do kilkudziesięciu młodych, w zależności od wieku, wielkości samicy. Jeśli chcemy by narybek przeżył, możemy go albo odłowić do oddzielnego akwarium, albo zapewnić w akwarium ogólnym dużo kryjówek jak rośliny.
Trudność hodowli- ryba bardzo łatwa w hodowli i polecana jako ryba dla początkujących
Zajmowana toń wody - najczęściej środkowa, chociaż moje gupiki pływają po całym akwarium.
Inne - Należy uważać, z jakimi rybami trzyma się gupiki, ponieważ ich długie i kolorowe płetwy mogą się nie spodobać rybom lubiącym obgryzać płetwy. Mimo, iż ta ryba jest bardzo prosta w hodowli i polecana jako "pierwsza ryba" dla początkujących, wielu zaawansowanych akwarystów hoduje je - wyhodowane są piękne, wrażliwsze na parametry wody i warunki w akwarium odmiany.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz