sobota, 2 sierpnia 2014
Brzanka sumatrzańska (Capoeta tetrazona tetrazona)
Etykiety:
Rybki akwariowe
Brzanka sumatrzańska zamieszkuje wody Sumatry, Tajlandii i Kalimantanu (Borneo). Od chwili pierwszego importu do Europy w 1935 roku aż do chwili obecnej jest stale hodowana w akwariach. Osiąga długość 7 cm. Płetwy brzuszne samców są ciemnoczerwone, czerwonawa jest też górna część pyszczka, a jaskrawoczerwona górna krawędź płetwy grzbietowej. Samice są okrąglejsze, zwłaszcza w części brzusznej; barwa ich ciała jest nieco przygaszona, a krawędzie płetw brzusznych przeźroczyste.
Ryby trą się parami w 6-10 litrowych zbiornikach z dnem przykrytym siatką ochronną. W czasie tarła szukają miejsc zarośniętych, należy w akwariach tarłowych umieszczać kępki mchu jawajskiego lub innych drobnolistnych roślin. Woda powinna mieć temperaturę 26ľC, pH 6,5-7,0, twardość do
5ľdGH i do 1ľdCH. Jaja są żółtawe, kleiste, ich średnica wynosi 1 mm. Larwy wylęgają się po 36 godzinach inkubacji i potrzebują kilku dni na zresorbowanie woreczka żółtkowego.
Swobodnie pływające rybki karmi się larwami solowca lub widłonogow. Rosną bardzo szybko; po dwóch tygodniach osiągają długość 1 cm i są już bardzo wyraźnie prążkowane.
Brzanka sumatrzańska jest rybą stadną. W akwariach zbiorowych trzyma się ją razem z innymi ruchliwymi gatunkami. Ma ona skłonności do atakowania spokojnych, nawet znacznie większych od siebie ryb i obgryzania im płetw. Kiedy odpoczywa lub śpi, przyjmuje charakterystyczną postawę z głową skierowaną do dołu. Żywienie brzanki powinno być jak najbardziej urozmaicone.
W 1975 r. na rynku pojawiła się interesująca mutacja tego gatunku, zwana "Mossy Barb"; brzanka mszysta. Powstała ona zapewne w azjatyckich fermach hodowlanych, gdzie hodowano także różnorodne odmiany albinotyczne brzanki sumatrzańskiej.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
1 komentarz:
Podobno to brzanka borneańska
akwarium morskie szczecin
Prześlij komentarz