wtorek, 26 sierpnia 2014

Glony


W świecie flory akwaryjnej bezustannie trwa rywalizacja między roślinami a glonami - jeśli roślin jest za mało, lub mają one złe warunki dla rozwoju (szczególnie zbyt mało CO2, żelaza Fe2+ światła) to skorzystają na tym glony. Poza tym jest jeszcze coś - glony mogą się rozwinąć, gdy mają pożywkę w postaci azotanów NO3 i fosforanów PO4. Związki te powstają w długo nie zmienianej wodzie w wyniku rozkładu odchodów ryb, zgniłych części roślin, niezjedzonego jedzenia... Zatem prosta rada - jeśli nie chcesz mieć glonów, często podmieniaj wodę na świeżą oraz stosuj nawóz dla roślin bez azotu i fosforu, oraz odżywkę żelazową. Opcjonalnie można też założyć prostą instalację zasilania w CO2.
Zielone glony świadczą o nadmiarze światła, brunatne o braku światła, najtrudniejsze do zwalczania sinice i tzw. brody / pędzelki / to skutek nagromadzenia materii organicznej.
Niektóre popularne ryby akwariowe bardzo lubią glony. Do tych gatunków należy np. molinezja czy mieczyk.
Przyjęło się, że pospolicie zwany "glonojad", czyli zbrojnik, żywi się glonami. Niestety, jedynie małe, młode zbrojniki w swojej diecie mają glony.
W wielu akwariach spotkać można ekipę glonożerną - otoski i kosiarki. Są dość skuteczne.
Niektóre gatunki ślimaków też skutecznie pomagają w niszczeniu glonów.
Żywią się nimi takie ślimaki jak ampularia, neritina czy świderki.

2 komentarze:

Unknown pisze...

Polecam test No3, o którym piszę tutaj: http://rybka.waw.pl/test-no3-dlaczego-jest-potrzebny/

Unknown pisze...

Zabrakło informacji na temat roli światła w rozkwicie glonów
akwarium morskie szczecin